این اپلیکشن در حال حاضر در هشت کشور اروپایی در دسترس می باشد.
این اپلیکشن در حال حاضر در هشت کشور اروپایی در دسترس می باشد.

سازمان "کودکان گمشده اروپا" با ساختن یک اپلیکشن به کمک کودکان مهاجر شتافته تا آنها را از حقوق شان با خبر سازد. بسیاری از کودکان مهاجر نمی دانند که چطور باید غذا، سرپناه و خدمات صحی و درمانی به دست آورند.

فدریکا توسکانو رئیس برنامه "کودکان در مهاجرت" ضمن معرفی و ارائه توضیحات در مورد طرز استفاده از این اپلیکشن در بروکسل پایتخت بلجیم گفت، برنامه "Miniila" به مهاجران جوان بدون سرپرست به صورت معمول امکاناتی را در نزدیک ترین محل موقعیت شان ارائه می کند.

 توسکانو افزود: «ساختمان این برنامه برای تلفن‌های همراه بسیار ساده تنظیم شده تا کودکان بتوانند به آسانی از آن استفاده کرده و از خدمات بهره مند شوند».

این برنامه در کنار پیشنهاد خدمات در نزدیک ترین محل ممکن از امکانات ارائه اطلاعات در مورد پناهندگی و خدمات آموزشی نیز برخوردار است.

مهاجران جوان می توانند این برنامه را به زبان های فارسی، عربی، تیگرینی، انگلیسی و فرانسوی ذخیره کرده و روی تلفن همراه شان نصب کنند. زبان تیگرینی در اتیوپیا و اریتریا صحبت می شود.

 این اپلیکشن در حال حاضر در هشت کشور اروپایی در دسترس می باشد که آلمان، ایتالیا و بلغاریا را نیز شامل می گردد. آلمان یکی از کشورهایی است که شمار زیادی از مهاجران زیرسن و بدون سرپرست در آن زندگی می کنند.

هیلدا واوتمانس نماینده پارلمان اروپا از این اپلیکشن و سازندگانش قدردانی کرد. وی با انتقاد گفت: «کودکان هنوز هم ازامکانات محافظتی خیلی کمی برخوردار اند. بسیاری از آنان به دست قاچاقبران افتاده اند و یا مفقود شده اند».

به گفته سازمان "کودکان گمشده اروپا" هزاران کودک مهاجر در اروپا مفقود هستند. در ایتالیا شمار این کودکان ناپدید شده به ۵۸۲۸ کودک می رسد.

براساس آمار ارائه شده رسمی در آلمان شمار کودکان مهاجری که ناپدید شده اند در سال ۲۰۱۶ به ۸۹۹۱ تن رسیده بود. گفته شده که ۱۰ درصد از این کودکان پایین تر از سن ۱۳ سال بودند. بیشتر کودکان گمشده در اروپا در ۴۸ ساعت بعد از رسیدن شان به اروپا مفقود گردیده اند.

منبع اصلی:


 

در همین زمینه