مهاجران نجات‌یافته در دریای مدیترانه در سال ۲۰۱۷، عکس از رویترز
مهاجران نجات‌یافته در دریای مدیترانه در سال ۲۰۱۷، عکس از رویترز

قرار است از آغاز ماه جون امسال ایتالیا، یونان، مالتا و قبرس به صورت مشترک روی پروژه‌ای کار کنند. هدف: یافتن اجساد مهاجران ناپدید شده در مدیترانه.

ردیابی هزاران مهاجر ناپدید شده در دریای مدیترانه از سال‌ها به این سو: این آماج پروژه مشترکی است که در ماه جون امسال میان ایتالیا، یونان، مالتا و قبرس، و زیر نظر «کمیسیون بین‌المللی افراد ناپدید شده» (ICMP)، انجام خواهد یافت.

کاترین بومبرگر، مدیر عمومی «کمیسیون بین‌المللی افراد ناپدید شده»، می‌گوید: «این اولین بار است که دولت‌ها به صورت مشترک برای یافتن مهاجران ناپدید شده کار می‌کنند.»

این برنامه که از سوی «کمیسیون بین‌المللی افراد ناپدید شده» به راه افتاده با کمک مالی ۳۲۳۰۰۰ یورویی سویس به انجام خواهد رسید. لیبیا و مصر نیز همچون ناظران این پروژه در آن اشتراک داشت. 

موقعیت‌یابی اجساد

قرار است این پروژه داده‌ها را با هم مطابقت بدهد، زنده‌ها را بشمارد و، از این طریق، شمار افراد  ناپدید شده را دریابد. به گفته «کمیسیون بین‌المللی افراد ناپدید شده»، این کار مشترک در پی موقعیت‌یابی اجساد آن افراد نیز خواهد بود.

این کمیسیون می‌گوید که ایتالیا از ده سال به این سو در حدود ۸۰۰۰ جسد را از دریای مدیترانه بیرون آورده است. «سازمان بین‌المللی مهاجران» (OIM) نیز از میان ۱۸۰۰۰ مهاجری که از جنوری ۲۰۱۸ به این سو به اروپا رسیده‌اند، ۵۵۹ تن را ناپدید شده یا و مرده خوانده است.


 

در همین زمینه