سازمان حامی پناهجویان "پرو ازول" از وضعیت روانی  پناهجویان  در آلمان نگران است
سازمان حامی پناهجویان "پرو ازول" از وضعیت روانی پناهجویان در آلمان نگران است

در سال گذشته میلادی ۴ مهاجر در ایالت هسن آلمان خود کشی کرده اند. به گفته فراکسیون حزب چپ در این ایالت، ۷۰ مهاجر دیگر نیز اقدام به خودکشی کرده اند که در میان آنان شهروندان افغانستان نیز شامل اند.

طی سال های اخیرا از موارد زیاد خودکشی و اقدام به خودکشی در ایالت های مختلف آلمان در میان مهاجران گزارش هایی به نشر رسیده است. به تازگی فراکسیون حزب چپ در ایالت هسن آلمان به مهاجر نیوز گفته که در این ایالت میزان خودکشی مهاجران در سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است. براساس آمار این حزب از حکومت محلی هسن، در سال ۲۰۱۷ دست کم ۴ مهاجر در این ایالت خودکشی و حد اقل ۷۰ نفر دیگر یا اقدام به خودکشی و یا خود را زخمی کرده اند. این افراد شامل شهروندان ایتیوپیا، افغانستان، پاکستان، فلسطین، ترکیه، البانیا، عراق، ایران، سوریه و الجزایر می شوند.  براساس اطلاعات وزارت امور اجتماعی و ادغام ایالت هسن، حد اقل در سه سال پیشتر از آن هیچ مورد خودکشی در میان پناهجویان در این ایالت ثبت نشده است.

آمار این وزارت نشان می دهد که در سال ۲۰۱۴ حتی هیچ اقدام به کشی هم وجود نداشته، اما در سال ۲۰۱۵ چهار مورد و در سال ۲۰۱۶ هجده مورد اقدام به خودکشی در میان پناهجویان، گزارش شده است.

گابی فول هابه مسئول سیاست مهاجرت حزب چپ در پارلمان ایالتی هسن به مهاجر نیوز گفت: « ماه پیش از حکومت محلی در خواست کردیم که در مورد پدیده هایی مانند خودکشی، آسیب رساندن به خود و اقدا به خودکشی پناهجویان در هسن، به ما اطلاعات بدهد( ...) دلیل این درخواست پخش خبری در مورد خودکشی یک پناهجوی از چین بود که بتاریخ ۱۷ ماه اکتوبر  ۲۰۱۷ در بخش ترانزیت میدان هوایی فرانکفورت اتفاق افتاد.»

 او افزدو: « ما خواستیم بدانیم که آیا این اتفاقات اکثراً رخ می دهد؟ (...) از ارقامی که در یافت کردیم وحشت زده شدیم.»

خانم فاول هابه به مهاجر نیوز اظهار میدارد که احتمالاً شرایط "نا مساعد" محلات اقامت، اعمال فشار برای اخراج اجباری و همچنان سردرگمی و بی سرنوشتی در میان پناهجویان ازعواملی اند که آنان را به اقدام برای خودکشی مجبور می کنند.

او  می گوید: « پناهجویان به محلات زندگی مشترک منتقل می شوند(...) این محلات خیلی بزرگ هستند، افراد در آنها حریم خصوصی ندارند و در یک اتاق با چندین نفر زندگی می کنند. ماه ها و بعضا سال ها طول می کشد.» این نماینده حزب چپ علاوه می کند:  « شرایط روند پناهندگی در این اواخر شدیدتر شده است. فکر می کنم فشار اخراج اجباری هم در هسن زیاد شده و بیشتر کوشش می شود که افراد اخراج شوند.»

پناهجویان در یکی از محلات پذیرش در آلمان

انتقاد از سیاست مهاجرت دولت آلمان

 این حزب که در موقف اپوزیسیون قرار دارد، از سیاست مهاجرت حکومت محلی هسن انتقاد کرده و می گوید، این سیاست بیشتر به مسئله رهایی از چنگ پناهجویان معطوف است تا جا دادن برای آنان.

 خانم فاول هابه اضافه می کند: «این مسئولیت حکومت است که افراد را به محلاتی منتقل کند که کرامت انسانی آنان تامین شود. این افراد باید در اپارتمان ها جا بجا شوند و دوره بود و باش آنان در محلات جمعی کمتر شود. آنان از مناطق صنعتی باید به داخل شهرها انتقال داده شودند تا با مردم در تماس باشند.»

این سیاست مدار چپ همچنان پیشنهاد می کند که زمینه های کورس های زبان، دوره های آموزش حرفه ای و کار باید برای تمام مهاجران به صورت یکسان فراهم گردد. او همچنان خواهان توقف روند اخراج اجباری مهاجران به خصوص به افغانستان می باشد.

یک زن مهاجر

مراقبت های ویژه از پناهجویانی که دچار آسیب های روانی شده اند

در همین حال وزارت امور اجتماعی و ادغام ایالت هسن ادعاهای این حزب اپوزیسیون را رد کرده می گوید، انگیزه خودکشی پناهجویان در این ایالت روشن نیست.

استهر والتر مسئول بخش رسانه های وزارت امور اجتماعی و ادغام ایالت هسن به مهاجر نیوز گفت که دولت محلی این ایالت همواره در زمینه رفع مشکلات پناهجویان تلاش کرده است. بر اساس گفته های وی مهاجرانی که دچار مشکلات روانی شده اند، به طور ویژه تحت مراقبت قرار دارند.

او گفت: « در سال ۲۰۱۵ در سراسر آلمان پروژه  الگوی "قدم به قدم" را در همکاری با انستیتوت زیگما راه اندازی کردیم. در این برنامه به ویژه افرادی که دچار آسیب های روانی شده اند، مورد مواظبت قرار می گیرند. در کنار این، چهار مرکز روان جامعه شناسی را راه اندازی کردیم.»

خانم والتر همچنان اظهار میدارد آنان حتی در محلات پذیرش پناهجویان برنامه های رفاهی، سرگرمی و تفریحی را راه اندازی کرده اند.

استهر والتر تاکید کرد: « در محلات پذیرش پناهجویان در ایالت هسن خدمات مراقبتی گسترده ای عرضه می شود (...) برنامه های زیادی در زمینه آموزش، سرگرمی، ورزش و آموزش زبان اجرا می شوند.»     

وی همچنان افزود:«دولت هسن در زمینه مراقبت از پناهجویان مصمم است و در آینده نیز به برنامه های مواظبتی اش از مهاجران در عرصه های گونان می پردازد. این برنامه های شامل تجزیه و تحلیل نیازها و ریسک و همچنین آموزش و آگاهی مناسب کارمندان می باشد.»

عکس از فیس بوک نتاشان، مهاجر تراجنسی افغان در آلمان

اقدام به خودکشی در میان مهاجران در چندین ایالت آلمان

اخیراً در مورد اقدام به خودکشی پناهجویان در ایالت های نیدرزاکسن وبایرن نیز گزارش شده است.

 نتاشا (اسم مستعار) یکی از پناهجویان تراجنسی افغان است که در ایالت بادن ورتمبرگ زندگی می کند. او می گوید یکبار اقدام به خودکشی کرده، اما پولیس مانع او شده است.

نتاشا به مهاجر نیوز گفت که شرایط "نامناسب" محل زندگی سبب شد که او تلاش کند به زندگی خود پایان دهد.

نتاشا می گوید: « من یک زن هستم اما زمانی که تازه به آلمان آمدم مرا در یک کمپ با چهار نفر مرد مجرد در محلی انداختند که آشپز خانه و تشناب مان مشترک بود. آنان سعی کردند که به من تجاوز کنند. من هم مرگ را به زندگی ترجیح دادم و خواستم خود را با کارد بکشم اما پولیس آمد و مانع ام شد. بعداً مرا به یک شفاخانه روانی منتقل کردند.»

این مهاجر افغان که از سه سال به این طرف در آلمان زندگی می کند، می گوید مهاجران زیادی را نیز سراغ دارد که بخاطر بی سر نوشتی و ترس از اخراج اجباری، اقدام به خودکشی کرده اند. اما وی حالا توصیه می کند که خودکشی راه حل نیست و باید در برابر مشکلات ناشی از مهاجرت مبارزه کرد.

 

در همین زمینه