مهاجران در صحرای افریقا تنها رها گردیده اند. (عکس از آرشیف)
مهاجران در صحرای افریقا تنها رها گردیده اند. (عکس از آرشیف)

سازمان بین المللی مهاجرت از نجات نزدیک به ۴۰۰ مهاجر در صحرای افریقا در نیجر خبر داد. صحرا یکی از مسیرهای مهاجرت از افریقا به سوی اتحادیه اروپا می باشد.

به گفته سازمان های بین المللی، شمار تلفات مهاجران در این صحرا حتی ممکن است بیشتر از تلفات شان در بحیره مدیترانه باشد.

سازمان بین المللی مهاجرت یا "آی او ام" گزارش داده که ۳۸۶ مهاجری که در صحرا گیرمانده بودند و هیچ آب و غذایی نداشتند، در کشور افریقایی نیجر نجات داده شدند.

این سازمان بین المللی روز سه شنبه در گزارشی گفته است: «این مهاجران آب بسیار کمی داشته و هیچ غذایی نداشتند. آنها کارت شناسایی نیز به همراه نداشتند».

این گروه از مهاجران در نزدیکی مرز الجزایر توسط یک گروه نجات پیدا شده اند. سازمان بین المللی مهاجرت در مورد اینکه این مهاجران اتباع کدام کشور هستند، چیزی نگفته است.

این مهاجران به شهر آرلیت منتقل شده اند و قرار است از آنجا پس از شناسایی شان، به کشورهای مبداءشان بازگردانده شوند.

نیجر یکی از مسیرهای اصلی مهاجرت از افریقا می باشد. مهاجران از این کشور به سوی ساحل شمالی افریقا آمده و از آنجا با عبور از دریای مدیترانه به اروپا می آیند.

مسیر عبوری از صحرا برای مهاجران خطرات بی شماری را به بار می آورد. قاچاقبران انسان وقتی با مشکلی روبرو شوند، انسان های مهاجر را در صحرا تنها رها می کنند.

شمار زیادی از مهاجرانی که از صحرا جان سالم به در می برند، در جریان عبور از دریای مدیترانه غرق شده و جان می بازند.

بارها سازمان های بین المللی از افزایش شمار قربانیان در مسیرهای مهاجرت ابراز نگرانی کرده اند.

براساس آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد، تنها در سال گذشته ۱۷۰۰ تن از مهاجران در قاره افریقا جان باخته اند که ۶۹۰ تن شان در صحرا مرده اند.

منبع اصلی: DW


 

در همین زمینه