دویچه وله/ از سال ۲۰۱۱ تا به حال، بیش از پنج میلیون سوریایی کشورشان را ترک کرده اند.
دویچه وله/ از سال ۲۰۱۱ تا به حال، بیش از پنج میلیون سوریایی کشورشان را ترک کرده اند.

وزیر خارجه لبنان هشدار داده است که قانون حق مالکیت تازه در سوریه صدها هزار پناهجو را از برگشت به وطن محروم خواهد کرد. به بیان این دیپلومات ارشد، افراد یادشده به گونه دوامدار در لبنان باقی خواهند ماند.

قانون تازه حق مالکیت سوریه موسوم به "فرمان ده"، به حکومت این کشور اجازه می‌دهد که ملکیت شخصی مردم را به هدف توسعه منطقه‌ای مصادره کند. در عوض برای صاحبان اثبات شده این جایدادها، در پروژه‌های جدید سهم داده خواهد شد.

گروه‌های مدافع حقوق بشر و حقوقدانان در هراس اند که این امر سبب می‌شود که بسیاری افراد از حقوق شان محروم شوند. به بیان آنان، میلیون‌ها سوریایی که آواره شده اند، مدارک مناسب و وقت کافی نخواهند داشت که برای دست یافتن به حقوق‌شان مراجعه کنند.

جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان روز شنبه گذشته گفت که "فرمان ده" حدود یک میلیون پناهجوی سوریایی را متأثر خواهد کرد. در نامه‌ای که باسیل به ولید معلم، همتای سوریایی خود نوشته آمده است: «لبنان هراس دارد که شرایط وضع شده توسط این قانون، مانع بازگشت تعداد بی‌شمار آوارگان به زادگاه‌شان خواهد شد.»

این مقام همچنان اشاره کرده است که هرگاه "فرمان ده" یک منطقه را ساحه توسعوی جدید اعلام کند، مالکان آن به گونه ناچار ملکیت خود را از دست خواهند داد. از سوی دیگر، برای کسانی که جایدادهای شان در ساحه یادشده قرار می‌گیرد مهلت سی روزه داده می‌شود که حق مالکیت خود را به اثبات برسانند. باسیل افزود: «عدم توانایی بیجاشدگان برای ثابت ساختن ملکیت‌شان در این زمان در نظر گرفته شده، سبب می‌شود که مردم جایدادهای خود را از دست بدهد.»

مقام‌های لبنانی پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور در آغاز ماه جاری از پناهجویان سوریایی خواستند، به آن مناطق کشورشان که خشونت‌ها در آنجا فروکش کرده، برگردند.

در نتیجه جنگ جاری سوریه، میلیون‌ها پناهجو به کشورهای مختلف جهان آواره شده اند.

هرچند شماری از افراد به بخش‌هایی از سوریه نقل مکان کرده اند، اما با آنهم سازمان ملل متحد مدعی است که سوریه برای بازگشت افراد ملکی در کل امن نمی‌‎ّباشد.

وزیر خارجه لبنان همچنین روز شنبه نامه‌ای را عنوانی انتونیو گوتریش، سرمنشی سازمان ملل متحد فرستاده است. در این نامه آمده است که سازمان ملل "باید هر آنچه که در توان دارد را برای حفاظت از حقوق پناهجویان سوریایی انجام بدهد تا آنان بتوانند ملکیت خود را به دست آورند." در بخشی از این نامه همچنان خواسته شده است که سازمان ملل روی این موضوع با دمشق نیز صحبت کند.

اظهارات جبران باسیل اندکی پس از آن صورت می‌گیرد که پیش از این میشل عون، رئیس جمهور لبنان از سوریایی ها خواسته بود "بدون این که منتظر راه حل پایانی برای بحران سوریه باشند، به مناطق امن کشورشان برگردند."

میشل عون افزود: «اراده کلی "فرمان ده" هیچ هدفی را دنبال نمی‌کند بلکه تنها مانع بازگشت بیجاشدگان به کشورشان می‌باشد.»

جنگ سوریه در ماه مارچ سال ۲۰۱۱ آغاز گردید. افزون بر شش میلیون بیجاشده داخلی، تا کنون بیش از ۵ میلیون سوریایی نیز مجبور به فرار از این کشور شده اند.

 

در همین زمینه