هر از گاهی از به آتش کشیدن محلات اقامت پناهجویان توسط راستگرایان گزارش می شود
هر از گاهی از به آتش کشیدن محلات اقامت پناهجویان توسط راستگرایان گزارش می شود

سازمان های حامی پناهجویان ۲۵ سال پس از رویداد زولینگن، از دولت آلمان خواسته اند که از این حادثه درس گرفته و بیشتر برای تامین حقوق مهاجران تلاش کند. بتاریخ ۲۹ می سال ۱۹۹۳، افراط گرایان دست راستی، خانه یک مهاجر ترک را در شهر زولینگن آلمان آتش زدند. در این آتش سوزی پنج دختر و خانم این خانواده جان باختند.

 "خارجی ها خارج شوید!" این شعار خارجی ستیزانه در آغاز دهه ۱۹۹۰ در بسیاری مناطق آلمان طنین انداز بود. عوامل آن مختلف بودند. در شرق کشور، در مناطق جمهوری دموکراتیک آلمان سابق یا "دی دی آر"، بعد از وحدت مجدد آلمان اقتصاد رهبری شده دولتی فروپاشید. میلیون‌ها نفر بیکار شدند و احساس می کردند که شهروندان درجه دوم هستند. آنها به سادگی «خارجی‌ها» را مقصر این وضعیت خوانده و آن‌ها را نشانه گرفتند.

در ماه آگست سال ۱۹۹۲ محاصره خشونت‌آمیز خانه‌هایی در شهر روستوک که ویتنامی‌ها در آن زندگی می‌کردند، به سرخط خبرهای داغ در سطح جهان تبدیل شد. 

۹ ماه بعدتر، در شهر غربی زولینگن در ایالت نوردراین وستفالن، یک منزل به آتش کشیده شد که در میان شعله‌های آن، پنج دختر و زن ترک‌تبار جان باختند. خوردسال‌ترین این قربانیان سایمه گِنچ چهار ساله و بزرگ‌‌سال‌ترین آن‌ها گورسون اینچه ۲۷ ساله بود. هاتیشه گِنچ ۱۸ ساله، گلستان اوزتورک ۱۲ ساله و هولیا گِنچ نه ساله دیگر قربانیان بودند.

این تراژیدی یک حادثه تصادفی ناگوار نبود، بلکه راستگرایان افراطی عامل آن بودند که با استفاده از تاریکی شب، هدفمندانه منزل آنها را به آتش کشیدند.۲۵ سال از آتش‌سوزی خانه‌ای در زولینگن می‌گذرد

درس از گذشته

سازمان حامی پناهجویان ( پرو ازول) به مناسبت ۲۵ مین سالرو این رویداد گفته که، عملکرد راستگرایان افراطی در زولینگن باید برای سیاست مداران مسئول امروز یک هشدار باشد. گونتر بورکهاردت رئیس این سازمان به خبرگزاری آلمان اظهار داشته است: « زمانی که صدر اعظم انگلا مرکل و سایر اعضای دولت از رویداد زولینگن یاد بود می کنند، باید برای حقوق بشر و حقوق اساسی موضعگیری کنند.» او افزوده است: « نژاد پرستان و دست راستی های عوامگرا مانند ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان/هنگری نباید سیاست مهاجرت آلمان و اروپا را تعیین کنند.»

صدراعظم آلمان در دیدار با مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه

حق اقامت برای قربانیان حملات نژاد پرستانه

در همین حال بنیاد امادیو انتونیو پیشهاد کرده که حق پناهندگی و حق اقامت برای قربانیان خشونت های نژادپرستانه پاسخی در برابر این گونه تحرکات خواهد بود.

صدراعظم آلمان، انگلا مرکل، در ۲۵مین سالروز آتش‌سوزی زولینگن با مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه دیدار کرد و "اقدام ضد انسانی" نیروهای نئونازی آلمان که منجر به مرگ پنج شهروند ترک‌تبار ساکن آلمان شد را محکوم کرد. خانم مرکل گفت: «این گونه نیست که راست‌گرایی افراطی به گذشته تعلق داشته باشد.» مرکل به جلوه‌های کنونی افراط‌گرایی در آلمان اشاره کرد و آن را محکوم نمود.

این اظهارات درحالی صورت می گیرند که هر ازگاهی گزارش های از خشونت ها میان گروه های نژاد پرست و مهاجران در آلمان به نشر میرسند. روزنامه های گروه رسانه ای "فونکه" در آلمان به نقل از آماری که از سوی وزارت داخله این کشور به نشر رسیده، نوشته اند که سال گذشته در مجموع ۲۲۱۹ حمله بر مهاجران و اقامتگاه های پناهجویان رخ داده است. گفته می شود عامل بخش عمده این حملات راستگرایان افراطی مخالف پناهجویان بوده اند.

 

در همین زمینه