پلیس هنگام بدرقه یکی از آخرین پناهجویان ساکن در کمپ سن دنی که ظاهرا حاضر نبود کمپ را ترک کند. عکس از واسع محسن
پلیس هنگام بدرقه یکی از آخرین پناهجویان ساکن در کمپ سن دنی که ظاهرا حاضر نبود کمپ را ترک کند. عکس از واسع محسن

در یکی از بزرگ‌ترین عملیات تخلیه کمپ‌های خودسرانه مهاجران در فرانسه، روز چهارشنبه ٣٠ می بیش از یک هزار مهاجر از کمپ معروف سن-دُنی در شمال پاریس به اقامتگاه های موقتی در پاریس و مناطق دیگر انتقال یافتند. در کمپ خودسرانه سن-دنی که به کمپ میلینِر نیز شهرت دارد ( به دلیل نزدیکی با فروشگاه بزرگ میلینِر) پناهجویان سودانی، سومالیایی، اریتره ای و تعدادی مهاجران افغان زندگی می کردند که در نتیجه عملیات امروز پلیس، کمپ را ترک کردند.

عملیات تخلیه ساعت حوالی ساعت ٦ صبح در حالی آغاز شد که صدها رسانه داخلی و خارجی برای پوشش این عملیات از نیمه های صبح در محل در حاضر بودند.

در آغاز عملیات، میشل کادو، فرماندار منطقه ایل دو فرانس و میشل دِوِلپک، فرماندار و رئیس پلیس پاریس از کمپ دیدار کردیدند و سپس ستونهایی از بس های موظف شده برای انتقال پناهجویان به محل رسیدند.

بر اساس آمار تخمینی منتشر شده در رسانه‌ها، حدود ١٥٠٠ تا ٢٠٠٠ مهاجر در کمپ سن-دُنی زندگی می کردند اما به گفته فرماندار منطقه ایل دو فرانس، ١٠١٦ مهاجر طی عملیات امروز به مراکز تعیین شده انتقال داده شدند.

© Wasi Mohsin

از جمله این مهاجران، ٦۴ نفر زنان و ١١ مهاجر زیرسن بودند که به‌گفته مقام های مسئول و انجمن های حمایت از مهاجران، در «وضعیتی شکننده» قرار داشتند به طور جداگانه و در محلی خارج از دسترس رسانه‌ها، با بس به پناهنگاه های جدید انتقال یافتند.

بخشی از مهاجران شامل زنان و کودکان ، جداگانه و به دور از محل تجمع رسانه ها، از محل انتقال داده شدند. عکس واسع محسن

گزارشگران مهاجر نیوز که در محل حضور داشتند از ساعات قبل از آغاز عملیات شاهد بیرون رفتن چندین تن از مهاجران ساکن کمپ از محل بودند. احتمال داده می شود در روزهای قبلی که خبر عملیات پلیس به رسانه‌ها و انجمن ها درز کرد، شماری از مهاجران که از رفتن به مراکز دیگر هراس دارند، کمپ را ترک کرده کرده اند.

میشل کادو، فرماندار منطقه ایل دو فرانس به رسانه ها گفت : « مهاجران در  پاریس و هفت دیپارتمان دیگر منطقه ایل دو فرانس،  در ٢۴ محل امن جابجا خواهند شد. بزرگترین مراکز امن ظرفیت ١٥٠ نفر و مراکز کوچک‌تر و متوسط ، ظرفیت ۴٠ یا ٥٠ تا ١٠٠ نفر را دارند.»

به گفته فرماندار منطقه ایل دو فرانس در  جریان عملیات انتقال به مراکز امن، « انجمن های حمایت از پناهجویان در این مراکزحضور دارند. اوفی ( دفتر مهاجرت  و ادغام فرانسه) و فرمانداری پلیس منطقه مهاجران را ثبت و وضعیت اداری آن ها را کنترل خواهند کرد تا به‌زودترین فرصت این مهاجران را به ادارات مربوطه از جمله مراکز پذیرش برای پناهجویان تازه وارد رهنمایی کنند.»

یک جمنازیوم در  جنوب پاریس آماده  پذیرایی از پناهجویان. عکس از مهاجر نیوز

چندین تن از  مهاجران افغان‌ در کمپ سن دنی در گفت و گو با مهاجر نیوز گفتند منتظر هستند که به پناهگاه های امن انتقال داده شوند. یک تن از این مهاجران که نخواست نامش را بگوید گفت :« چندین سال در یونان زندگی کردم و اکنون آمده ام فرانسه تا اینجا پناهندگی بدهم.» این مهاجر افغان مانند هزاران مهاجر دیگر که به انها دوبلینی گفته می شوند از این هراس دارد که در چارچوب توافق دوبلین، فرانسه او را به کشور اولی ورودش به اروپا برگرداند.

کمپ خودسرانه سن-دنی همراه با کمپ‌های سن مارتین در پاریس نزدهم و کمپ لاشاپل در پاریس هجدهم در شمال پاریس، طی ماه های گذشته صدها مهاجر را در خود جا داده اند. ان هیدالگو، شهردار پاریس، چندین بار از وزارت داخله فرانسه درخواست کرده بود مهاجران این کمپ ها را به پناهگاه‌های امن انتقال دهد. نزدیک به دو هفته پیش، ژرار کولومب، وزیر داخله فرانسه از شهردار پاریس خواسته بود این درخواست ها را از طریق قضایی مطرح کند.

فرماندار منطقه ایل دو فرانس امروز به رسانه ها گفت: « عملیات تخلیه مهاجران از کمپ سن دنی مدتها پیش برنامه ریزی شده بود زیرا این عملیات  از نظر قضایی و لوژستیک پیچیده بود.»

عملیات امروز ٣٥ مین عملیات تخلیه مهاجران از پاریس طی سه سال گذشته بود.  شهردار پاریس هنگام بازدید از محل، از چگونگی این عملیات اظهار رضایت کرد اما  از دولت خواست مرکز ابتدایی برای پناهجویان در "پورت دو لا شاپل" را دوباره فعال کند. مرکز لا شاپل که از ماه نوامبر ٢٠١٦ به مرکز ابتدایی ثبت و رهنمایی پناهجویان بدل شده بود در اواخر ماه اپریل امسال مسدود شد.

 


 

در همین زمینه