مرکز رهایشی موقت در بوا دو بولوین در پاریس. عکس از لسلی کاره ترو
مرکز رهایشی موقت در بوا دو بولوین در پاریس. عکس از لسلی کاره ترو

اقامتگاه موقت "بوا دو بولوین" (‌Bois de Boulogne) در پاریس شانزدهم، یکی از مراکز ٢۴ گانه در ایل دو فرانس است که بخشی از مهاجران کمپ تخلیه شده ملینِر در شمال پاریس در آن جابجا شده‌اند. گزارشی از مهاجر نیوز.

مرکز موقت بوا دو بولوین برای اولین بار روز چهارشنبه ٣٠ می به فعالیت آغاز کرد. در جریان تخلیه بیش از یک هزار مهاجر از کمپ ملینر در شمال پاریس، تعدادی از مهاجران با بس به این مرکز انتقال داده شدند.

هنگام بازدید ما از اقامتگاه، حوالی ساعت ١٠ صبح روز پنجشنبه، در محوطه اسفالت شده میان دو ردیف از خیمه‌ها، جنب و جوشی به چشم نه‌می خورد. تنها دو سه مهاجر دم در اتاق غذا خوری نشسته اند و با تیلفون‌های موبایل خود سرگرم‌اند.

سمیع، یک مهاجر ایتوپیایی ٢١ ساله، در خیمه‌ای که اتاق غذاخوری محسوب می شود پشت میزی نشسته و نان و مربای صبحانه‌اش را با قهوه صرف میکند. او که نزدیک به یک ماه را در کمپ ملینر در شمال پاریس گذرانده می گوید: « اینجا خیلی بهتر است و ما زیر خیمه‌های واقعی زندگی می کنیم. فضای اینجا نسبت به خیابان آرام‌تر است و احساس امنیت می‌کنیم. »

نیکولا هیو، از انجمن "اورور" ( Aurore ) که مسئولیت اداره اقامتگاه بوا دو بولوین را به عهده دارد می گوید اولین گروه از مهاجران حوالی ساعت ٩ صبح وارد مرکز شدند: « وقتی به اینجا رسیدند خیلی خسته به نظر میرسیدند. آنها می گفتند که در کمپ ملینر سروصدای زیاد آن‌ها را اذیت می‌کرد و جای شان تنگ بود. در نتیجه بخش بزرگی از روز را خوابیدند. امروز سعی می کنند کم کم با ما رابطه برقرار کنند.»

لحظه ای آرامش

مرکز از هفده خیمه بزرگ هرکدام با ظرفیت ١٠ نفر تشکیل شده است و هر دو خیمه دارای یک دستشویی، یک تشناب و چندین دوش آب است. به گفته نیکولا هیو، تا کنون ٧٥ مهاجر در این پناهگاه امن جا داده شده‌اند و در روزهای آینده شاید تعداد بیشتری وارد این مرکز شوند.


مهاجران هنگام رسیدن به مرکز یک "بسته خوش آمدید" شامل مواد اولیه مورد نیاز مانند برس و کریم دندان، صابون، کاغذ تشناب و ملحفه دریافت می کنند. از هفته آینده مرکز فعالیت های ورزشی و فرهنگی را نیز به راه خواهد انداخت. نیکولا هیو می گوید: « همه چیز با عجله انجام شد. خیمه‌ها را درست یک پیش شب از تخلیه کمپ ملینر جابجا کردیم و دیروز همه چیز به صورت کامل فعال نشده بود با آن هم امور به خوبی پیش می رود.»

بر اساس بررسی‌های اولیه از سوی ماموران اوفی، ده درصد مهاجران این مرکز کسانی هستند که قبلا پناهندگی شان پذیرفته شده و بیشتر از نصف دیگر هم کسانی‌اند که برای اولین بار وارد فرانسه شده‌اند. 

               

هفته آینده ماموران اداره پلیس یا پرفکتور مهاجران را به دفتر واحد درخواست پناهندگی (Guda) در پاریس معرفی خواهند کرد و سپس روند معمولی درخواست پناهندگی یعنی رهنمایی تقاضاکنندگان به سوی مراکز پذیرش و بررسی وضعیت ها یا CEAS  و مراکز رهایشی یا اقامتگاه‌ها آغاز خواهد شد.

«من مدت زیادی اینجا نخواهم ماند زیرا می ترسم  دوباره به ایتالیا برگردم.»

با این حال مهاجران از ادامه این روند نگران هستند. بنیام، مهاجر اریتره‌ای ٢١ ساله می گوید می گوید: « من چند ماه در ایتالیا بودم و نمیخواهم به آنجا برگردم. یک جهنم واقعی بود. من میخواهم در فرانسه پناهندگی بدهم و حتی اگر مرا به ایتالیا برگردانند دوباره خواهم آمد.»

" من نمیخواهم به ایتالیا برگردم. » عکس از واسع محسن

عیسی، دوست مهاجر او از چاد نیز که مسیر مشابهی را پیموده، همین نگرانی را دارد: « من مدت زیادی را اینجا نه می مانم زیرا نمی خواهم به ایتالیا برگردم.»

نزدیکی های ظهر، مهاجر جوان مرکز را ترک می کند و می گوید : «نمیدانم اینجا بر می گردم یا نه. » بر اساس قواعد داخلی، رفت و آمد به مرکز از ساعت ٨ و ٣٠ صبح تا ١٠ و ٣٠ شب آزاد است.


 

در همین زمینه