قایق مهاجران در مدیترانه
قایق مهاجران در مدیترانه

سازمان بین المللی مهاجرت گفته که احتمالاً ۱۱۰مهاجر در بحیره مدیترانه در نزدیکی یکی از سواحل تونس جان باخته اند. همچنان براساس یک خبر دیگر ۹ پناهجو روز یکشنه براثر واژگون شدن قایق حامل شان در آب های ترکیه غرق شدند.

مهاجران همچنان سعی می کنند تا از طریق دریای مدیترانه وارد اروپا شوند. در تازه ترین رویداد احتمالاً ۱۱۰ مهاجر در نزدیکی شهر ساحلی سفاکس سنکِ تونس غرق شدند. این رویداد در جریان آخر هفته گذشته اتفاق افتاده است. فلا ویو دی گیاکومو سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت در یک پیام تویتری روز دوشنبه گفته که از جمع ۱۱۰ مهاجر، جسد ۴۸ نفر  پیدا شده و از سرنوشت ۶۴ تن دیگر آنان خبری دردست نیست.
او اظهار داشته که احتمالاً همه این مهاجران جان باخته اند. از سوی دیگر سازمان بین المللی مهاجرت گفته که ۷۰ مهاجر دیگر نجات داده شده اند. روز یکشنبه اداره های دولتی تونس از جان باختن ۴۸ مهاجر سخن گفته بودند. براساس معلومات وزارت دفاع این کشور، قربانیان این رویداد عمدتاً شهروندان تونس بوده اند. در میان آنان هشت تن دیگر از کشورهای جنوب صحرای افریقا و مراکش نیز بودند.علت واژگون شدن این قایق جمعیت بیش از حد مهاجران در آن، خوانده شده است.

کشته شدن ۹ تن در آب های ترکیه

در یک رویداد دیگر ۹ مهاجر روز یکشنه براثر واژگون شدن قایق حامل شان در آب‌های ترکیه جان باختند. این افراد شامل ۱ مرد، ۲ زن و ۶ کودک می‌شوند. در این حادثه که در نزدیکی سواحل ولایت انتالیا رخ داده، پنج نفر دیگر نجات یافتند ویک مهاجر تاهنوز ناپدید است.

قایق پناهجویان در بحیره مدیترانه

غرق شدن ۶۴۹ مهاجر در پنج ماه نخست امسال در مدیترانه

اتحادیه اروپا گفته که ورود مهاجران از طریق ترکیه به کشورهای عضو افزایش یافته است. براساس آمار ارائه شده سازمان بین المللی مهاجرت یا "آی.او.ام"، از آغاز سال جاری میلادی تا ۳۰ ماه می ۱۰هزار و ۹۴۸ مهاجر از ترکیه به یونان عبور کرده اند. به گفته این سازمان ۳۵ تن در جریان عبور از این مسیر جان شان را از دست داده اند. آی.او.ام همچنان گزارش داده که از آغاز سال روان تا پایان ماه می در مجموع ۶۴۹ مهاجر در دریای مدیترانه جان شان را از دست داده‌اند. سال گذشته ۳۷۷۱ مهاجر که می خواستند از طریق مدیترانه به اروپا بروند، در آب غرق شدند. 

بیشتر این مهاجران شهروندان کشورهای افریقایی، افغانستان، سوریه، عراق و اریتریا بودند. 

 

در همین زمینه