مهاجران در اتریش
مهاجران در اتریش

کانون فرهنگ افغانستان در اتریش می گوید این کشور طی یک سال گذشته دست کم ۴۰۰ مهاجر افغان را بازگردانده است. غوث الدین میر رئیس این کانون به مهاجر نیوز گفت که شرایط پذیرش پناهجویان افغان در اتریش سخت تر شده است. مهاجر نیوز در این مورد با آقای میر گفتگو کرده است.

مهاجر نیوز: شرایط زندگی مهاجران افغان در اتریش چگونه است؟

غوث الدین میر، رئیس کانون فرهنگ افغانستان در اتریش: اتریش در آغاز مهاجرت افغان‌ها کشور خوبی بود، طی سال های اخیر شمار زیادی از افغان ها آمدند به این کشور، به شمول خانواده ها. قبلاً خانواده ها در اتریش در اولویت قرار داشتند و برای جوانان مجرد هم زمینه های کار و آموزش  فراهم بود. اما طی سال های اخیر در جریان بحران مهاجرت شمار زیادی از افغان ها به خصوص جوانان، از افغانستان و بیرون از افغانستان، عمدتاً از ایران و پاکستان آمدند. برخی از این افراد شهروندان این کشور‌ها بودند و خود را افغان معرفی کردند. شمار زیادی این افراد حتی در کشورهای شان دوسیه های جرمی داشتند. اتریش هم در ابتدا مساله مدارک را زیاد جدی نمی گرفت. این مهاجران آهسته آهسته کارهایی انجام دادند که اگر در خانه ما و شما هم می بودند شرایط را برای شان محدود می ساختیم. بی بند و باری ها، تجاوز، درگیری ها و مساله مواد مخدر زیاد شد. این گروه ها تعداد شان خیلی زیاد هم نبود، اما شرایط را برای تمام مهاجران افغان سخت ساختند. این مسئله حتی باعث شد که در انتخابات سال ۲۰۱۷ اتریش؛ حزب دست راستی در قدرت بیاید.

اکنون در اتریش شرایط پناهندگی سخت تر و روند اخراج به افغانستان بیشتر شده و کمک های دولتی هم کاهش یافته است.

نشست خبری هیات دولت اتریش درباره مبارزه با اسلام سیاسی

مهاجر نیوز: شرایط پذیرش تقاضای پناهندگی مهاجران افغانستان در اتریش چگونه است؟

میر: تاحدی با خانواده‌ها و خانم‌ها کمک صورت می گیرد، اما سایر افراد به ندرت قبول می شوند. بسیاری‌ها دلایل خوب و قانع کننده برای پناهندگی ندارند و علل فرار شان را درست تشریح کرده نمی توانند. ما سال گذشته در کورس های مان  قوانین اتریش را به زبان های پشتو، فارسی و ازبیکی برای مهاجران تدریس می کردیم. اما امسال این کورس‌ها مورد حمایت دولت اتریش قرار نگرفتند. به ما گفتند که دیگر به عوض کمک مهاجران در بحش ادغام، آنان را کمک می کنیم تا دوباره به کشور شان برگشته و در آنجا به زندگی شان ادامه بدهند و وطن شان را آباد کنند.

 حتی وزیر داخله اتریش گفته قرار است این کشور مسئولیت ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بدست گیرد و مقام‌های این کشور تلاش خواهند کرد تا در سطح اروپا وضعیت را طوری تغییر دهند که دیگر مهاجران غیرقانون وارد اتریش نشوند.

مهاجر نیوز: مسئله اخراج اجباری پناهجویان رد شده افغان در اتریش چگونه است؟

میر: تقریباً از یک سال به این طرف اتریش ۳۰۰ تا ۴۰۰ مهاجر افغان را اخراج کرده است. حتی شماری از خانواده‌هایی را که برای زندگی کردن آمده بودند و تمام قواعد این کشور را رعایت می کردند. در کل ۴۰ درصد این افراد به خواست خود شان برگشته‌اند و ۶۰ در صد دیگر به صورت اجباری اخراج شده‌اند. اتریش مراکزی را ایجاد کرده که متاقاضیان پناهندگی پس از رد درخواست شان باید به آنجا بروند و به عنوان بازگشت کننده داوطلب خود را ثبت کنند. دو کمپ دیگر نیز در شهر های تیرول و اینسبروک تاسیس کرده اند که پناهجویان رد شده در آنها جمع آوری شده و از آنجا اخراج می گردند.

مهاجر نیوز: اتریش تصمیم دارد که هفت مسجد را مسدود کرده و شماری از ملا امامان را اخراج  کند، آیا در میان افراد شهروندان افغانستان هم هستند؟

میر: مساجد افغانی از این امر مستثنی است، اما در میان افرادی که اخراج می شوند، احتمالاً شماری از شهروندان افغانستان که به افراط گرایی روی آورده اند، نیز شامل خواهند بود.

مهاجر نیوز: آیا در میان افغان‌هایی در اتریش زندگی می کنند، کسانی با دیدگاه های افراط گرایانه نیز وجود دارند؟

میر: بلی برخی از افغان ها در اتریش متاسفانه به افراط گرایی روی آورده اند، از طالبان و داعش حمایت می کنند و حتی شماری به جنگ سوریه رفتند و کشته شدند. آن‌ها در اینجا زندگی می کردند و حتی تابعیت اتریش را داشتند.

عکس از فیسبوک غوث الدین میر/ کانون فرهنگ افغانستان در اتریش

مهاجر نیوز: کانون فرهنگ افغانستان در اتریش چه کارهایی را در زمینه رفع مشکلات مهاجران افغان انجام داده است؟

میر: کانون فرهنگ افغانستان تقریباً ۲۰ سال پیش در زمان طالبان در اتریش ایجاد شده و هدف ما این بود که فرهنگ اصیل افغانستان را برای اتریشی‌ها به معرفی بگیریم، چون در آن زمان نیز اینها تصویر بدی از افغانستان داشتند. همچنان خواستیم که با این کار مصروفیت سالم برای قشر روشنفکر پیداشود. با گردهمایی‌های مناسبتی و فرهنگی و راه اندازی شب های شعر سعی کردیم تا حالت روانی این افراد بهتر شود و رنج مهاجرت را احساس نکنند.

تقریباً هجده سال پیش یک مجله را بنام "بانوان"، به عنوان ناشر اندیشه زنان افغان در اروپا؛ راه اندازی کردیم. اکنون  شماره ۴۶ این مجله از چاپ برآمده است. این مجله در سراسر اروپا برای زنان افغان در عرصه های اجتماعی، آموزش، علمی و سایر مسائل می نویسند. زنان دارای پیشینه مهاجرت در سطح اروپا از این مجله حمایت می کنند و در آن زنان برای زنان می نویسند.

زمانی که تعداد مهاجران زیاد شد، انجمن همبستگی سراسری مهاجران افغان در اروپا را ایجاد کردیم و اتحادیه ها و سازمان های مهاجران افغانستان در آلمان، سویدن، هالند، دنمارک، ناروی و انگلستان کارهای مشترک را آغاز کردیم.

عکس از فیسبوک غوث الدین میر/انجمن همبستگی سراسری مهاجران افغان در اروپا

مهاجر نیوز: پس از آغاز بحران مهاجرت و ورود جمعیتی بزرگی از مهاجران افغان به کشورهای اروپایی و به ویژه در اتریش چه کارهایی مشخص را انجام دادید؟

میر: اخیراً کانون فرهنگ افغانستان بخش ویژه ای را ایجاد کرده بنام "براتنگس سنتروم" یا راهنمایی‌های اولیه برای مهاجران افغانستان. کورس‌های قوانین، حقوق، نوع زندگی و همگرایی در اتریش را برای تازه واردان برگزار کرده ایم تا با جامعه اینجا بلد شوند و قبل از مصاحبه پناهندگی از مسائل آگاهی داشته باشند. برنامه های مشوره دهی برای زنان مهاجر افغان داریم تا بتوانند با کمک همدیگر روی پای خود ایستاد شوند. برنامه های آموزش آرایشگری را برای پناهجویان برگزار کرده‌ایم.

کورس های زبان مادری برای مهاجران داریم و همچنان برای جوانانی که در کمپ ها بسر میبرند برنامه های ورزشی راه اندازی می کنیم تا باهمدیگر در ارتباط باشند و از افسردگی و روی آوردن آنان به مواد مخدر جلوگیری گردد.

شماری از جوانان پناهجوی افغان بخاطر ارتکاب جرایم جنایی زندانی شده اند. ما میرویم در زندان‌ها و از آنان بازدید می کنیم.

مهاجر نیوز: مشحصاً چه تعداد مهاجر افغان در اتریش زندگی می کنند؟

میر: در مجموع ۸۰ هزار مهاجر افغان در اتریش داریم. این افراد شامل گروه های مختلف از جمله مهاجرانی می‌شوند که تابعیت اتریش را کسب کرده اند، پناهجو اند و یا درخواست پناهندگی شان رد شده است. این رقم ده سال پیش کمتر از  ۲۰۰۰ مهاجر بود.

 

در همین زمینه