پولیس آلمان در حال کنترول در یکی از مرز های این کشور
پولیس آلمان در حال کنترول در یکی از مرز های این کشور

وزارت داخله ایالت زاکسن آلمان در نظر دارد که پناهجویان رد شده را از شرق آلمان هم پس بفرستد. این اقدام در پی اوج‌گیری اختلافات میان احزاب آلمانی در خصوص اخراج پناهجویان ثبت شده به کشورهای دیگر صورت می‌گیرد.

رولاند وولر، وزیر داخله ایالت زاکسن آلمان از اخراج پناهجویان رد شده به چک و پولند خبر داده است. این مقام آلمانی در گفتگو با روزنامه "دی ولت" آلمان افزود: «این لازمی و ضروری است که قانون موجود را عملی کنیم و همچنان برای بازگرداندن ثبات و حاکمیت قانون این عمل را انجام بدهیم.»

از چندین روز به این طرف میان احزاب همکار سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی اختلاف نظر در خصوص چگونگی پس فرستادن پناهجویانی که در کشورهای دیگر اروپایی ثبت نام شده اند، جریان دارد. هورست زیهوفر، وزیر داخله فدرال و عضو برجسته حزب سوسیال مسیحی تاکید می‌کند که باید پناهجویان یادشده از آلمان بازگشت داده شوند. اما انگلا مرکل می‌خواهد با کشورهای اروپایی که در نظر است پناهجویان به آنجا دوباره برگردانده شوند، توافقنامه‌های دوجانبه به امضا برسد. به گونه اخص، مرکل به کشورهایی مانند ایتالیا، یونان و بلغاریا اشاره می‌کند چرا که کشورهای یادشده زیر فشار جدی پناهجویان قرار دارند.

پولیس فدرال آلمان مسئول کنترول مرزها را به عهده دارد. بر بنیاد اطلاعات پولیس فدرال، در شرایط کنونی مرکز کنترول ثابت در ایالت زاکسن آلمان که این ماموریت را در مرز با پولند و چک انجام بدهد، موجود نیست. این گونه ماموریت تنها در شاهراه نزدیکی مرز انجام می‌شود.

از سوی هم، بازگشت دادن پناهجویان در این منطقه نظر به دلایل تخنیکی ممکن نیست. کنترول دوامدار تنها در مرز میان اتریش و آلمان انجام داده می‌شود.

منبع اصلی: DW

 

در همین زمینه