مهاجران در جزیره لسبوس یونان در جریان زمستان
مهاجران در جزیره لسبوس یونان در جریان زمستان

سازمان دیدبان حقوق بشر هشدار داد که با فرارسیدن زمستان و سرد شدن هوا، پناهجویان در کمپ پرازدحام موریا در جزیره لسبوس یونان در آستانه مواجهه با یک «فاجعه بشری» قرار دارند.

این سازمان روز روز چهارشنبه نگرانی اش را در مورد وضع پناهجویان در جزیره لسبوس ابراز داشت و این جزیره را به یک زندان برای آوارگان تشبیه کرد.

این سازمان شرایط زندگی در کمپ نامبرده را بسیار وخیم توصیف نمود. تودور گاردوس، محقق سازمان دیدبان حقوق بشر گفت: «سیاست محدود کردن و مهار (مهاجرت) که اتحادیه اروپا از آن حمایت می کند، وضع وخیم پناهجویان را که از مدت ها پیش بدین سو ادامه دارد، بدتر می کند و لسبوس به این خاطر به یک زندان سر باز تبدیل شده است».

دیدبان حقوق بشر که در اواسط ماه اکتبر از این جزیره دیدار کرده بود، با پناهجویانی ساکن کمپ مصاحبه کرده و به این نتیجه رسید که این جا مکانی «پرازدحام است، برای زندگی مناسب نیست و پناهجویان برای آینده هیچ امیدی ندارند».

گاردوس افزود: «هزاران تن که به دنبال دریافت حفاظت به اروپا آمده اند از حقوق ابتدایی بشری و برخوردی شایسته با کرامت انسانی محروم هستند»خیمه های مهاجران در کمپ موریا در جزیره لسبوس یونان

در اوائل ماه نومبر، حدود ۶۵۰۰ پناهجو در موریا ثبت بوده اند. براساس آمار کمیساریای عالی سازمان ملل که در این گزارش از آن ها نقل قول شده است، این کمپ فقط برای ۳۱۰۰ تن جا دارد.

در حالی که از تابستان سال روان شمار ساکنان این کمپ به وضوح کاهش یافته است، مدیر کمپ به دیدبان حقوق بشر گفت که به خاطر پرازدحام بودن این مکان تضمین استندردهای مناسب برای زندگی ممکن نیست.

ده ها هزار مهاجر سالانه از ترکیه وارد یونان می شوند و امیدوارند که بتوانند از آنجا وارد دیگر کشورهای اروپایی شوند.

براساس سیاست مهار مهاجرت که پس از توافق ترکیه با اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ اجرایی شد، قرار شد که مهاجران در جزیره های بحیره اژه به شمول لسبوس نگه داشته شوند و بالاخره به ترکیه پس فرستاده شوند. اما بیشتر آن ها در یونان تقاضای پناهندگی می دهند و تا زمان دریافت پاسخ در کمپ می مانند.

گاردوس گفت: «کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید برای غلبه بر بحران بشری طولانی مدت که زندگی آوارگان و مهاجران را تحت تاثیر قرار داده با شرکای یونانی شان همکاری کنند...». او در ادامه افزود: «همه ما باید به خاطر این شرایط نفرت انگیز در جزایر یونان شرمسار باشیم. زمستان به سرعت دارد نزدیک می شود و وقت زیادی نداریم».

دویچه وله