محمد یک مهاجر افغان در پاریس. عکس از: مهاجر نیوز.
محمد یک مهاجر افغان در پاریس. عکس از: مهاجر نیوز.

محمد در سال ۲۰۱۵ به جرم فروش کتاب‌های مربوط به دین مسیحی در افغانستان دستگیر شد. فروش چنین آثار در افغانستان جرم به حساب می‌آید و حتی می‌تواند باعث محکوم شدن مجرم به مرگ شود. روزی که پلیس محمد را به محکمه می‌برد طالبان به موتر آن‌ها حمله کرد و در همان گیر و دار محمد از فرصت استفاده کرده و فرار کرد. محمد اکنون در پاریس زندگی می‌کند ولی چون دوبلینه شده است، ممکن است به سویدن ــ نخستین کشور اروپایی که اثر انگشت از محمد گرفته ــ بازگردانده شود و آن کشور نیز ممکن است او را به افغانستان اخراج کند.

محمد: « من در ولایت پروان در شمال افغانستان زندگی  و یک فروشگاه کوچک را اداره می‌کردم. در آن فروشگاه لباس، کتاب و وسایل آشپزخانه می‌فروختم. در پایان تابستان سال ۲۰۱۵، فردی به فروشگاه من آمد و از من پرسید که چرا در قفسه‌ها کتاب‌های در مورد مسیحیت وجود دارد و همه مشکلات من از همان روز آغاز شد. پس رفتن آن فرد  گروهی وارد فروشگاه شدند و مرا لت و کوب کردند. سپس پلیس من را به جرم تبلیغ مسیحیت دستگیر کرد و زندانی شدم. هنگامی که در زندان بودم هم مورد ضرب و شتم قرار گرفتم.

پنهان شدن به مدت  یک هفته در زیر زمینی

یک روز پس از دستگیر شدنم، موتر پلیس آمد تا مرا به محکمه شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان ببرد. دو ساعت می‌شد که ما در راه بودیم که ناگهان طالبان به موتر ما حمله کردند. طالبان به طرف موتر ما فیر می‌کردند و من هم از این فرصت استفاده کرده و فرار کردم.

پس از چندین ساعت به یک ده کوچک رسیدم و از آن‌جا هم تکسی گرفتم و به کابل رفتم. در کابل به مدت یک هفته در زیر زمینی خانه کاکایم پنهان شدم. کاکایم می‌ترسید که پلیس مرا پیدا کند و به همین دلیل کوشش کرد راه حلی پیدا کند تا من از افغانستان فرار کنم.  

بالاخره، در یک نیمه شب کابل را به مقصد قندهار ترک کردم. از قندهار به  میدان وردک رفتم، از آن‌جا به نیمروز و از نیمروز به پاکستان و ایران. سپس به ترکیه رفتم، از ترکیه به سویدن و در کل این سفر ۲۰ روز طول کشید و ۹ هزار دالر هم برایم هزینه داشت.  

جواب رد به درخواست پناهندگی در سویدن

دلیل این‌که من تصمیم گرفتم به سویدن بروم این بود که همه می‌گفتند که سویدن یک کشور خوب است، کشوری است که به مهاجران بسیار کمک می‌کند. در اکتبر سال ۲۰۱۵ به سویدن رسیدم و در همان وقت هم در آن‌جا درخواست پناهندگی دادم.

از آنجایی که اجازه کار کردن نداشتم، شروع کردم به آموختن زبان سویدنی. بعد هم  یک دوره کار‌آموزی در یک در مزرعه پیدا کردم و در آن‌جا می توانستم شب‌ها بخوابم. پس از ۸ ماه انتظار، به درخواست پناهندگی ام جواب رد داده شد. دوبار درخواست تجدید نظر کردم اما دادگاه تجدید نظر هم به درخواست من جواب رد داد. از نگاه اداره مهاجرت، پروان یک ولایت امن است و دلیلی وجود ندارد که من نتوانم در آن‌جا زندگی کنم. آن‌ها به من ۴ روز مهلت دادند تا سویدن را ترک کنم و در غیر آن‌صورت به زور  از آن‌جا اخراج می‌شدم.

خیلی از این وضعیت خسته شده‌ام و به افغانستان هم نمی‌توانم برگردم چونکه خطر مرگ مرا تهدید می‌کند. خلاصه، در اواسط ماه دسامبر با اتوبوس از سویدن به هامبورگ آلمان رفتم، سپس با قطار به کلن و در نهایت با یک تاکسی به فرانسه رسیدم. در تمام طول سفر می‌ترسیدم که پلیس مرا دستگیر کند.

خیمه‌های مهاجران در شمال پاریس. عکس از: محمد مهاجر افغان.

آینده نامعلوم

نزدیک ۶ هفته می‌شود که من در فرانسه هستم و از همان ابتدا تا کنون شب‌های خود را در زیر یک خیمه در شمال پاریس می‌گذرانم. شب‌ها هوا بسیار سرد است و زندگی در زیر خیمه هم طاقت فرسا.

امروز صبح [۲۲ جنوری] پلیس به این‌جا آمد و به ما گفت که دیگر اجازه ماندن در این منطقه را نداریم چون که قرار است برف ببارد. امشب در یک ورزشگاه می‌خوابم، یک محل گرم دارای تخت خواب. این نخسین بار است که من در پاریس جای گرم برای خوابیدن پیدا کرده‌ام.

محمد برای اولین بار در این ورزشگاه شب را در مکانی گرم سپری کرد. عکس از: محمد مهاجر افغان.

در فرانسه هم از من اثر انگشت گرفته‌اند و در حال حاظر نمی‌دانم قرار است چه تصمیمی در مورد درخواست پناهندگی من گرفته شود. [محمد دوبلینه است و درخواست پناهندگی او در سوئد باید بررسی شود.]

به من گفته‌اند که باید پیش از ۱۱ فبروری برای خود یک وکیل پیدا کنم تا به من کمک کند. در این تارخ قرار است فرانسه تصمیم بگیرد که آیا دوباره مرا به سوئد بفرستد یا خیر. من اطمینان دارم که اگر فرانسه مرا به سوئد بفرستد، از آن‌جا حتما به افغانستان اخراج خواهم شد.

برنامه برای آینده

در گذشته برای آینده خود برنامه‌های زیادی داشتم: می‌خواستم به کارم رونق دهم، عروسی کنم، اولاد داشته باشم...اما حالا سرنوشتم نامعلوم است. من هم مثل همه آدم هستم و می‌خواهم زندگی کنم.»

 

* محمد نام واقعی این مهاجر افغان نیست

** نام دقیق شهری که این مهاجر افغان از آن  می‌آید برای حفظ امنیت او داده نشده‌است