یک زن حامله پس از نجات توسط سازمان غیردولتی «NGOMediterranea Saving humans» معاینه می شود.
یک زن حامله پس از نجات توسط سازمان غیردولتی «NGOMediterranea Saving humans» معاینه می شود.

فشار بر کشتی های نجات مهاجران در بحر رو به افزایش است. ایتالیا و حالا مالتا به آن ها اجازه ورود به آب های شان را نمی دهند. حالا یکی از این کشتی ها به نام "Ocean Viking" برای واکنش در برابر موارد عاجل طبی به شمول بارداری و زایمان آماده شده است.

کشتی  «Ocean Viking» که داکتران بدون مرز و سازمان خیریه امدادی «SOS Mediterranee» از آن به طور مشترک استفاده می کنند، مهاجران و آوارگان را از خطر غرق شدن در آب های مدیترانه نجات می دهد. افزون براین پرسنل این کشتی به شمول یک داکتر، دو پرستار و یک قابله  باید به موارد عاجل طبی نیز رسیدگی کنند.  

نوزادانی که در کشتی به دنیا می آیند 

در عرشه کشتی «Ocean Viking«  که از بیرق ناروی استفاده می کند، کلینیک یک کانتینر سفید است که از یک اتاق ویژه رسیدگی به موارد عاجل، یک اتاق جداگانه با سه تخت کوچک و یک اتاق زایمان با ملافه های آبی تشکیل شده است. 

زنان حامله که تاریخ وضع حمل شان نزدیک می شود، معمولا به دلایل طبی حق پیاده شدن از قایق را دارند. حتی در ایتالیا نیز که به دستور ماتئو سالوینی، اجازه ورود کشتی های نجات به آب های این کشور داده نمی شود، به زنان باردار این حق داده می شود. 
اما با این وجود به گزارش خبرگزاری فرانسه (ای اف پی) در سال های اخیر بیش از  ۳۵ نوزاد در کشتی های نجاتی به دنیا آمده اند که برای نجات مهاجران در بحیره مدیترانه فعالیت می کنند. 

شش تن از این نوزادان در کشتی نجات "اکواریوس" به دنیا آمدند که مانند "Ocean Viking" توسط داکتران بدون مرز و "SOS Mediterranee" اداره می شد. در ماه می سال ۲۰۱۶، نخستین نوزادی که در این کشتی به دنیا آمد، به نام کاپیتان آن دیزایر الکس نام گرفت. به دنبال آن، در طول زمان پنج نوزاد دیگر نیز در این کشتی به دنیا آمدند، که نام های آن ها بازتاب دهنده وضعیت مادرانشان بود:  نیومن (انسان جدید)، فیور  (لطف)، مرسی (رحم و شفقت)، میراکل (معجزه) و کریست (مسیح). به گزارش خبرگزاری فرانسه نوزاد پسری که کریست نام گرفت، در حالی به دنیا آمد که مادرش هنوز دربحر و بر روی یک قایق بادی به سر می برد. وقتی که کشتی «اکواریوس» او را نجات داد، بند ناف این نوزاد هنوز بریده نشده بود.

زایمان در آب و هوای متلاطم

مارینا، زن قابله ای که اکنون عضو تیم طبی کشتی "Ocean Viking" است، در زمان تولد فیور (لطف)  حضور داشت. او در ماه دسمبر سال ۲۰۱۶ در یک شب طوفانی به دنیا آمد. مارینا به فرانس پرس گفت که به دلایل طبی نخست خواهان خروج زن باردار از کشتی شده بود، اما این کار در آن لحظه به خاطر وضعیت آب و هوا امکان پذیر نبود. پس از گذشت مدت زیادی، در یک قایق که به شدت تکان می خورد، نوزاد صبح روز بعد با صحت کامل به دنیا آمد. 

مادر نوزاد یک زن نایجریایی بود که شوهرش را در لیبیا از دست داده بود. او به قاچاقبران التماس کرد که «لطف» کنند و بگذارند سوار قایق شود و بعد با یادآوری این سختی ها  نام «فیور» (لطف) را بر فرزندش گذاشت. 

یک وظیفه پرچالش 

این که مارینا در کشتی "Ocean Viking" به  زنان باردار برای زایمان کمک کند، حتمی است. او در طول دوره کاری اش در اکواریوس، با صدها زن حامله روبرو شد. در سال ۲۰۱۶ شمار زنان حامله که توسط کشتی اکواریوس نجات داده شدند، به ۴.۴ درصد می رسید. در سال ۲۰۱۸ این میزان به ۱۰ درصد افزایش یافت.
در برخی از موارد، زنان حتی نمی دانستند که حامله هستند. اکواریوس در عرض سه سال عملیات جان تقریبا ۴۷۰۰ زن را نجات داد. بیشتر آن ها گفتند که در طول سفرشان متحمل سواستفاده جنسی و در برخی موارد تجاوز جنسی شده بودند. مارینا براین تاکید دارد که کمک او به خصوص برای زنان و دخترانی مهم است که قربانی تجاوز جنسی شده اند. 

          Ocean Viking
او به خبرگزاری فرانس پرس گفت: «اگر آن ها حامله باشند یا فکر کنند که حامله هستند به نزد من می آیند. این مساله محرمانه باقی می ماند». او افزود که تست های حاملگی را در دسترس زنان قرار می دهد. اگر زنان متوجه نشوند که حامله شده اند، این مارینا است که باید آن ها را از این قضیه مطلع بسازد. به خاطر تعداد زیاد بارداری های ناخواسته، سازمان داکتران بدون مرز اغلب امکان سقط جنین را نیز عرضه می کند که مدیریت استفاده از آن به عهده مارینا است. 

او دراین مورد می گوید: «ما «پیش از این [قرص های سقط جنین] به همراه نداشتیم. اما میزان درخواست ها دراین زمینه زیاد است». مارینا افزود: «بسیاری از زنان نمی گویند [که باردار هستند] و یا این که دقیقا پیش از پیاده شدن از کشتی به ما خبر می دهند».  

اما همه زنانی که به نزد مارینا می آیند، باردار نیستند. او به زنان و دخترانی il رسیدگی کرده که مجبور به تن فروشی شده اند، به خصوص در لیبیا. وسعت کار مارینا به مراتب بیشتر از وظایف معمولی یک زن قابله است. 

حکومت ایتالیا در صورتی به کشتی های حامل مهاجران نجات اجازه ورود به آب هایش را می دهد که کشورهای دیگر اتحادیه اروپا آن ها را بپذیرند. به این خاطر امدادگرانی که مهاجران را از خطر غرق شدن نجات می دهند، می گویند که فکر می کنند در آینده باید مدت زیادی را در کشتی بگذرانند تا به آن ها اجازه پیاده شدن داده شود.  استفانی، یک پرستار آلمانی دراین کشتی به فرانس پرس گفت: «ما به خوبی مجهز هستیم. اما امیدواریم که مدت زیادی را مجبور به تحمل این وضعیت نباشیم». 

ماریا و استفانی برای مواجه شدن با نخستین موارد عاجل طبی آماده می شوند. مارینا مشغول رسامی یک سنگ پشت بر روی سرپناه مهاجران در این کشتی است. رسامی های دیگر به شمول گورخرها و فیل ها استقبال از نخستین نوزادانی را که در این کشتی به دنیا خواهند آمد، آسان تر می کند و این به هر حال رخ خواهد داد. 

این گزارش به کمک اطلاعاتی از خبرگزاری فرانس پرس، تهیه شده است.