گروهی از مهاجران در کمپی که در نزدیکی قریه ایدومنی، ایجاد شده بود. ماه می سال ۲۰۱۶/عکس:‌ EPA/Amir Karimi/MSF
گروهی از مهاجران در کمپی که در نزدیکی قریه ایدومنی، ایجاد شده بود. ماه می سال ۲۰۱۶/عکس:‌ EPA/Amir Karimi/MSF

هزاران مهاجر در انتظار لحظه مناسب برای عبور از مرز، در منطقه ایدومنی که بین یونان و مقدونیه شمالی قرار دارند، به سر می‌برند. آنان در تلاش اند که فرصت رسیدن به کشورهای اروپایی مهاجر پذیر را به دست آورند اما جد و جهد بیشترشان به ناکامی می انجامد.

با طلوع خورشید و روشن شدن هوا، خانواده هایی نمایان می‌شوند که بر روی خط آهن یا در واگن های متروکه خوابیده اند. اما وقتی که ماموران گزمه پولیس به این جا می آیند، مهاجران در مزارع مجاور متواری می‌شوند. یکی از این گروه عبدالله نام دارد.

این جوان ۲۰ ساله سوریایی در ایدومنی که در نزدیکی مرز یونان با مقدونیه شمالی قرار دارد، در کمین یک لحظه مناسب است تا به گونه پنهانی وارد یک قطار شود و بتواند با استفاده از «مسیر بالقان» سفرش را به اروپا ادامه دهد. در سال ۲۰۱۵ صدها هزار مهاجر توانستند که از این مسیر وارد کشورهای عضو اتحادیه اروپا شوند. او از چند روز پیش بدین سو در یک ساختمان مخروبه زندگی می‌کند که در نزدیکی ایستگاه قطار موقعیت دارد.

عبدالله به خبرگزاری فرانسه گفت: «من هر کاری که از دستم بر می آید انجام می‌دهم تا بتوانم از مرز عبور کنم.»

این جوان سوریایی، چند ماه است که در یونان زندگی می‌کند و در این مدت نتوانسته کار پیدا کند. او می‌گوید: «این جا (برای من) آینده ای وجود ندارد. [...]  برادرم در ایتالیا زندگی می‌کند و من می‌خواهم پیدایش کنم.»

در طول بحران بزرگ مهاجرت که در سال ۲۰۱۵ جریان داشت، صدها هزار تن، پای پیاده از منطقه مرزی ایدومنی عبور کردند تا خود را به اروپا برسانند. اما این وضعیت دوام نکرد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ماه مارچ سال ۲۰۱۶، مرزهایشان را مسدود کردند و یونان در امتداد مرز شمالی اش دیواری را نیز بنا کرد.

ده ها هزار مهاجر که از جنگ، تعقیب یا فقر فرار کرده بودند، در ایدومنی گیر ماندند و این منطقه به اردوگاه مهاجران تبدیل شد. دیری نگذشت که مسئولان یونانی این منطقه را به زور تخلیه کردند.

از آن زمان به این طرف، کمپ ها در سرزمین اصلی یونان و به خصوص در جزایر بحیره اژه، لبریز از مهاجران شده اند و هر روز به شمار آن ها افزوده می‌شود. عکس آرشیف: نیروهای امنیتی در مرز مشترک مقدونیه شمالی و یونان گزمه می‌زنند. عکس از جورج لیکوفسکی

در حال حاضر، شمار پناهجویان در یونان به ۱۲۰ هزار تن رسیده است. بسیاری از آن ها در شهر آتن و در مرز یونان با مقدونیه شمالی بی خانمان هستند.

لازاروس اولیس که در نزدیکی گذرگاه مرزی زندگی می‌کند، گفت: «هر روز تقریبا ۲۰۰ تن به ایدومنی میرسند.»

او علاوه کرد: «برخی افراد در مزارع خیمه زده اند و ما از این هراس داریم که ایدومنی دوباره به یک اردوگاه تبدیل شود.»

بیشتر این مهاجران از طریق مرز زمینی یونان با ترکیه به این جا می آیند که در امتداد رودخانه ماریتسا (ایوروس) در شمال شرق یونان قرار دارد.

آتن پس از تنش با انقره که در ماه مارچ آغاز شد، با استفاده از کمک آژانس حفاظت از مرزهای اروپا (فرانتکس) بر شمار ماموران گزمه افزوده است.

در آن زمان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از گشایش مرزهای کشورش با یونان (و به این ترتیب با اتحادیه اروپا) خبر داده بود. اما صدها پناهجو هنوز هم روزانه به صورت غیرقانونی از مرز یونان با ترکیه عبور می‌کنند.

در برخی موارد مهاجران در نیمه های شب تلاش می‌کنند که به گونه مخفیانه سوار قطارهایی شوند که از یونان به مقدونیه شمالی می‌روند.

یک راننده قطار که اخیرا ۴۲ مسافر غیرقانونی را پیدا کرده است، گفت «آن ها به داخل قطار پریدند، در حالی که ممکن است، دست شان به کیبل هایی بخورد که ولتاژ بالا دارد و در اثر برق گرفتگی جان بسپارند یا به شدت مجروح شوند.»

کسانی که موفق می‌شوند از این طریق خود را به مقدونیه شمالی برسانند، در اکثر موارد توسط ماموران گزمه این کشور متوقف شده و به یونان پس فرستاده می‌شوند.

موضوع مرتبط: در تصادف یک موتر حامل مهاجران ۱۱ تن در مقدونیه شمالی زخمی شدند

موسی از پاکستان، یکی از آن هایی است که توانست با استفاده از سوراخی که در دیوار مرزی ایجاد شده بود، وارد مقدونیه شمالی شود. اما این پناهجوی پاکستانی به دست پولیس افتاده است. او گفت زمانی که از مرز پس فرستاده شد «نخست توسط پولیس مقدونیه شمالی و بعد ماموران یونانی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.»

این مهاجر  ۱۹ ساله می‌پرسد: «چرا حقوق بشر ما رعایت نمی‌شود»؟

مهاجران که معمولا چندین بار ناکام مانده و شکست می‌خورند، دلسرد شده و سعی می‌کنند پای پیاده خود را به شهر تسالونیکی در شمال یونان برسانند که در ۷۰ کیلومتری ایدومنی قرار دارد.

عمر حسن، یک جوان ۲۰ ساله از سومالیا، پیش از این سفرش را در این مسیر آغاز کند، گفت: «ما قصد داریم شب را در ایستگاه قطار تسالونیکی بگذرانیم.»