بعد از آتش سوزی سه شنبه شب گذشته در کمپ موریا، هزاران پناهجو برای سومین بار، شب را در جاده‌ها و مناطق مختلف نزدیک به کمپ گذراندند. DR
بعد از آتش سوزی سه شنبه شب گذشته در کمپ موریا، هزاران پناهجو برای سومین بار، شب را در جاده‌ها و مناطق مختلف نزدیک به کمپ گذراندند. DR

بعد از آتش سوزی سه شنبه شب گذشته در کمپ موریا، هزاران پناهجو برای سومین بار، شب را در جاده‌ها و مناطق مختلف نزدیک به این کمپ گذراندند. این مهاجران در شرایطی بسیار دشوار، بدون دسترسی به آب و غذا به سر می‌برند و روی زمین می‌خوابند.

غلام، یک مهاجر افغان با همسر و دو فرزندش، روز جمعه ۱۱ سپتمبر در کنار جاده‌ای در نزدیکی کمپ کاراتپه، در جزیره لیسبوس روی زمین جا بجا شده‌اند. در کنار آن‌ها ده‌ها خانواده دیگر از مهاجران، که بیشتر شان افغان هستند، نیز دیده می‌شوند. کمپ کاراتپه، در نزدیکی کمپ اصلی موریا، محل اسکان مهاجران آسیب‌پذیر به شمار می‌رود. بعد از آتش سوزی، صدها مهاجر خود را به نزدیکی این کمپ رسانده‌اند اما مقام‌های یونانی هرگونه رفت‌و‌آمد امد به داخل این کمپ را شدیداً ممنوع کرده‌اند.

 غلام در تماس تیلفونی با مهاجر نیوز گفت:« همه اسباب و کالاهای ما در آتش سوزی سوخت. ما نه خیمه داریم، نه لحاف و نه کیسه خواب. دیشب دو فرزندم و همسرم روی یک پتو که بر زمین هموار کرده بودیم، خوابیدند و یک پتوی دیگر را به عنوان لحاف روی آنها انداختیم.»

         DR«من برای حفاظت از خانواده‌ام شب‌ها نمی‌خوابم»

او می‌گوید شب گذشته نخوابیده و تا صبح از خانواده و اسباب ناچیز و تیلفون موبایل خود حفاظت کرده است:«بعد از آتش سوزی که کمپ را ترک کردیم، می‌ترسم اتفاق بدی بیفتد و کسی بخواهد چیزی را از ما بدزدد یا خانواده‌ام را اذیت کند.»

این مهاجر افغان می‌گوید شب چهارشنبه، گروهی از «فاشیست‌»های یونانی به تعدادی از مهاجران حمله و عده‌ای را زخمی کردند. آن‌ها نمی‌خواستند مهاجران به سوی مرکز شهر بروند.

غلام می‌گوید شب گذشته هوا چنان سرد بود که او مجبور شد تا صبح برای گرم کردن خود قدم بزند:« خیلی خسته هستم اما برای محافظت از خانواده‌ام باید بیدار بمانم. در طول روز، وقتی دیگران بیدار شدند، من سعی می‌کنم یکی دو ساعت بخوابم.»

کمبود غذا و آب؛ پولیس مغازه‌ها را بسته است

در شب اول آتش سوزی صدها مهاجر تلاش کردند از طریق جاده به سوی مرکز شهر میتیلین بروند اما پولیس مانع آن‌ها شد. او و خانواده‌اش با صدها تن دیگر شب را کنار جاده صبح کردند و در طول روز نیز تلاش آن‌ها برای رفتن به جای دیگر بی نتیجه ماند.

تعدادی از سازمان‌های خیریه که در کمپ موریا فعال بودند، تلاش می‌کنند که به مهاجران غذا و کیسه‌های خواب توزیع کنند اما غلام می‌گوید این کمک‌ها برای هزاران مهاجر آواره واقعاً ناچیز است:«ما نتوانستیم غذا به دست بیاوریم و مجبور شدیم با پول اندکی که داشتیم برای خود کمی بیسکویت و خوردنی بخریم. اما دیروز پولیس به صاحبان مغازه‌ها گفته که باز نکنند تا مهاجران به آنها هجوم نبرند.»

غلام، مهاجر افغان: « پولیس به مغازه‌ ها دستور داده به دلیل حضور مهاجران در منطقه باز نکنند.» عکس DRغلام به مهاجر نیوز گفت که قبل از ظهر روز جمعه شاهد حضور تعداد زیادی بس‌های نظامی و پرواز هلیکوپتر در منطقه بوده و فکر می‌کند که این تحرکات برای کنترل مهاجران صورت گرفته است.

او می‌گوید فعلا نمیداند شب آینده را با خانواده و مهاجران دیگر در کجا خواهند گذراند اما اخبار رسانه‌ها را به دقت دنبال می‌کند:« در قلب اروپا این وضعیت برای مهاجران واقعاً شرم آور است! من بیشتر از همه نگران فرزندانم هستم. آیا راهی پیدا خواهد شد تا ما از این جهنم بیرون برویم؟»